Sök ikon

Google-samarbete och nya pengar driver Bower mot plus – vill vara lönsamma nästa år

Artikel bild
Berfin Roza Mert och Suwar Mert, grundare Bower. Foto: Press

Pantappen Bower har länge brottats med röda siffror. Men enligt en färsk redovisning satsar grundarsyskonen Suwar Mert och Berfin Roza Mert på lönsamhet under 2026 – och det med nya pengar och en ny strategi.

Martina Karpmyr

Martina Karpmyr

martina@breakit.se

Webbredaktör och reporter

Syskonen Suwar Mert och Berfin Roza Mert har utvecklat pantappen Bower, som hjälper konsumenter att sortera och återvinna förpackningar rätt, och belönar dem via inbyggda gamification-funktioner.

Duon drog i gång redan 2015 som "Pantapåsen", men har sedan dess bytt riktning och den nuvarande tjänsten lanserades 2019.

Genom åren har bolaget dragits med stora förluster och har bland annat backats med ett typ av utvecklingsstöd för impact-bolag på motsvarande 20 miljoner kronor från Google för att vidareutveckla appen. 

Nu har den senaste årsredovisningen trillat in hos Bolagsverket och den visar att Bower under 2024 fick nästan 80.000 nya användare (totalt över 700.000) och att bolaget är "fast beslutna" om att bli lönsamma under 2026.

Runda på 8 miljoner och global expansion

I december förra året fick Bower in 8,1 miljoner kronor i en kapitalrunda där både nya och befintliga aktieägare deltog. Efter årsskiftet tog bolaget dessutom in 4 miljoner kronor genom ett företagslån från Almi.

Enligt ägardatabasen Eivora är syskonens bolag Mert Ventures största ägare med en andel på drygt 42 procent. De tre största ägarna efter dem är investmentbolaget BLQ Invest, Almi Invest Green Tech och norska Orkla Investeringar.

Sedan starten har Bower tagit in runt 60 miljoner kronor i riskkapital

Bolaget är numera "fast beslutna om att nå lönsamhet utan ytterligare kapitaltillskott" och har en finansiell prognos för detta som sträcker sig över de kommande tre räkenskapsåren, står det i årsredovisningen.

Förra sommaren lanserade Bower ett bildigenkänningsverktyg i appen som utvecklats tillsammans med Google. Verktyget gör det möjligt för användarna att identifiera förpackningar som inte har streckkod.

"Tack vare den kunde vi lansera Bower globalt (över 170 länder) i juni", skriver bolaget.

Under året har de riktat om sin globala expansionsstrategi till att fokusera på stora globala bolag inom dagligvaruhandeln inom kategorin FMCG (Fast-Moving Consumer Goods).

Minskade förlusten med 37 procent

Bower lyckades minska rörelseförlusten med nästan 37 procent från runt 22 miljoner kronor 2023 till 13,9 miljoner i fjol. Omsättningen ökade med drygt 23 procent från 13,8 miljoner kronor till strax under 17 miljoner 2024.

Men även om målet är lönsamhet under nästa år flaggar Bower för att det på grund av makroläget och oroligheter i världen finns en del marknadsrisker.

Bolaget behöver "därför se till att vara konservativa i våra antaganden kring tillväxt och kostnadskostym framgent".

I årsredovisningen avslöjas även att Bower under en längre period legat i en varumärkestvist med ett företag i Storbritannien som också heter Bower. Där nåddes en förlikning i början av 2025. Den slutade med att Bower kommer tvingas byta namn i Storbritannien och betala 80 000 pund (motsvarande drygt 1 miljon kronor) till motparten.

LÄS MER: Stängde megarunda – nu är Nina Rawal och Trill Impact på jakt efter bolag att investera i

Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.

Läs mer