Top image

Tipsa oss

Våra bästa granskningar, nyheter och avslöjanden har ofta en sak gemensamt. De börjar med ett tips.

Har du något att berätta? Du omfattas av källskydd vilket innebär att du får vara anonym om du vill. Vi avslöjar aldrig våra källor. 

Mejla till tips@breakit.se eller kontakta någon av våra journalister direkt:

Jon Mauno Pettersson
Redaktionschef/Nyhetschef
jon@breakit.se
0701-423931

Jon Wahlqvist
Nyhetschef/Webbredaktör
jon.wahlqvist@breakit.se
0790-74 19 10

Towe Boström
Reporter
towe@breakit.se   
0702-75 22 85

Tobias Blixt
Reporter
tobias.blixt@breakit.se
0705-38 59 23

Johanna Ekström
Reporter
johanna@breakit.se
0722-328519

Caroline Englund
Reporter
caroline@breakit.se
070-499 25 19

Stefan Lundell
stefan@breakit.se 
0707-55 12 85


Vad innebär källskydd?
Källskydd, som också kallas tystnadsplikt, innebär att den person eller redaktion som har tagit emot en uppgift eller ett tips inte får avslöja den uppgiftslämnare som vill vara anonym. Det är straffbart för den som tagit emot en sådan anonym uppgift att avslöja källan.