Tipsa oss

Tipsa oss

Våra bästa granskningar, nyheter och avslöjanden har ofta en sak gemensamt. De börjar med ett tips.

Har du något att berätta? Du omfattas av källskydd vilket innebär att du får vara anonym om du vill. Vi avslöjar aldrig våra källor. 

Mejla till tips@breakit.se eller kontakta någon av våra journalister direkt:

Jon Mauno Pettersson (föräldraledig)
Chefredaktör
jon@breakit.se
070-142 39 31

Stefan Lundell
Tf. chefredaktör
stefan@breakit.se 
070-755 12 85

Matilda Andersson
Nyhetschef
matilda@breakit.se
073-400 00 75

Jon Wahlqvist
Webbredaktör
jon.wahlqvist@breakit.se
079-074 19 10

Åsa Johansson
Reporter
asa@breakit.se 
073-361 82 55

Tobias Blixt
Reporter
tobias.blixt@breakit.se
070-538 59 23

Martin Hävner
Reporter
martin@breakit.se
070-536 59 93

Julia Lundin
Premiumredaktör och reporter
julia@breakit.se
070-730 96 88

Emil Widhagen
Reporter
emil@breakit.se

Vad innebär källskydd?
Källskydd, som också kallas tystnadsplikt, innebär att den person eller redaktion som har tagit emot en uppgift eller ett tips inte får avslöja den uppgiftslämnare som vill vara anonym. Det är straffbart för den som tagit emot en sådan anonym uppgift att avslöja källan.