Top image

Tipsa oss

Våra bästa granskningar, nyheter och avslöjanden har ofta en sak gemensamt. De börjar med ett tips.

Har du något att berätta? Du omfattas av källskydd vilket innebär att du får vara anonym om du vill. Vi avslöjar aldrig våra källor. 

Mejla till tips@breakit.se eller kontakta någon av våra journalister direkt:
 

Towe Boström
towe@breakit.se   
0702-75 22 85
 

Jonas de Lange
jonas@breakit.se   
0736-73 04 78
 

Johanna Ekström
johanna@breakit.se 


Erik Wisterberg
erik@breakit.se 
0735-93 10 30


Jon Mauno Pettersson
jon@breakit.se 


Sara Lindmark
sara@breakit.se 
0706-36 77 88


Stefan Lundell
stefan@breakit.se 
0707-55 12 85


Vad innebär källskydd?
Källskydd, som också kallas tystnadsplikt, innebär att den person eller redaktion som har tagit emot en uppgift eller ett tips inte får avslöja den uppgiftslämnare som vill vara anonym. Det är straffbart för den som tagit emot en sådan anonym uppgift att avslöja källan.