Sök ikon

Sista chansen att ducka ränta på kvarskatten

Artikel bild

Den 13 februari väntar ränta om 2,5 procent för den som har en kvarskatt på över 30.000 kronor att betala in. Men det går att undvika, enligt Skatteverket.

Martina Karpmyr

Martina Karpmyr

martina@breakit.se

Reporter

Den sista dagen att betala kvarskatt är för de flesta antingen den 14 juli eller den 12 september i år. Och för den som har en kvarskatt på över 30.000 kronor väntar från och med den 13 februari även en kostnadsränta på 2,5 procent. 

Men räntan går att undvika – genom att den del av kvarskatten som gör att den överstiger 30.000 kronor betalas in innan den 12 februari, skriver Skatteverket i ett pressmeddelande. 

Den som har en digital brevlåda får sin deklaration i början av mars, annars kommer deklarationen med det preliminära skattebeskedet någon gång mellan den 17 mars och den 15 april. 

För den som väntar sig en större kvarskatt och vill undvika kostnadsränta gäller det alltså att få koll på läget redan innan deklarationen kommer. 

Det är vanligt med kvarskatt för den som sålt en bostad eller sparande i värdepapper exempelvis, eller för den som får lön eller pension från flera utbetalare. 

Det kan även handla om entreprenörer som gjort vinstutdelning under 2024. 

“För att undvika kvarskatt går det att be en utbetalare dra mer skatt eller att ansöka om jämkning hos oss på Skatteverket, säger deklarationssamordnaren Emelie Köhn i pressmeddelandet. 

LÄS MER: Skatten för riskkapitalister sänks – betalas av höjd skatt på sprit och tobak

LÄS MER: Nya 3:12-regler på ingång – det här kan du se över redan nu 

Läs mer