Nu talar alla om Elon Musks gest i samband med Donald Trumps presidentceremoni i går kväll, svensk tid. När Tesla-vd:n talade till publiken i Capitol One Arena sträckte han två gånger ut högerarmen, en gång med publiken framför honom och en gång mot publiken bakom honom i samband med att han talade om valsegern som han var med och stöttade. Se klippet här.
Reaktionerna var omedelbara på gesten och dess likhet med en så kallad romersk hälsning, nazisternas och fascisternas gest. CNN bröt till och med sändningen. Politico och PBS började genast spekulera om gesten var avsiktlig. På sociala medier var ilskan stor samtidigt som andra ryckte ut till Elon Musks försvar.
Elon Musk själv har i efterhand kommenterat sina rörelser. '”Alla är Hitler'-attacken är sååå tröttsam”, skriver han själv på X.
Entreprenören har fått en central roll i Donald Trumps nya styre vad det verkar, bland annat med uppdrag att banta den amerikanska statens utgifter. Rollen fick världens rikaste man efter att han pumpat in omkring 250 miljoner dollar i Trumps presidentkampanj.
Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.